samochód

Wybór opon, a pogoda

Na bezpieczeństwo jazdy samochodem składa się wiele czynników. Jednym z nich jest na pewno stan ogumienia samochodu odpowiednio dostosowany do pory roku i warunków na drodze. Wydaje się, że dziś mielibyśmy kłopoty ze znalezieniem takich kierowców, którzy nie potrafiliby wymienić przynajmniej dwóch powodów z jakich należy zmieniać opony letnie na zimowe i odwrotnie. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Bieżnik opony letniej ma zupełnie inny wygląd niż bieżnik opony zimowej, który jest głębszy, wyposażony w szerokie rowki i duże kostki, bo tego wymagają zimowe warunki na drodze- woda, błoto pośniegowe.

Okres wymiany opon letnich na zimowe jest okresem umownym. Jeśli temperatura powietrza, przez jakiś okres utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza, to bezwzględnie należy wymienić opony zimowe na opony letnie. Opony letnie są mniej elastyczne od zimowych, a przy niższych temperaturach sztywnieją, co powoduje nawet ich ślizganie. Kierowcy zauważają dłuższą żywotność opon letnich. Wolniej niż w zimowych ściera się bieżnik. Być może spowodowane jest to też tym, że latem opony nie są narażone na działanie soli, która jest dodawana do piasku w czasie prac związanych z utrzymaniem przejezdności dróg. Niektórzy kierowcy, aby nie kupować opon letnich decydują się na opony wielosezonowe. Są to opony, na których jeździ się zarówno zimą jak i latem.

Nie spełniają one do końca zadań ani opon letnich, ani zimowych. O wyborze opon do swojego samochodu decyduje kierowca. Kupując opony zawsze powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Odpowiednio dobrane opony do panujących na danym obszarze warunków atmosferycznych w znacznym stopniu niwelują sytuacja zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu i to powinniśmy mieć zawsze na uwadze. Decydując się na wymianę opon, należy zasięgać rady fachowców, najlepiej doradzą nam fachowcy z serwisów wulkanizacyjnych, Sam kierowca nie powinien się podejmować wymiany opon, chyba, że jest do tej czynności odpowiednio przygotowany i wie jak fachowo ją wykonać.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *