samochód

Wymiana opon – porady

Kierowcy, w większości po zmianie opon letnich na zimowe, ściągnięte opony przechowują u siebie w domu. Tylko niektórzy decydują się je zostawiać na przechowanie w zakładach wulkanizacyjnych. Ważne jest, jak przechowuje się opony letnie, by nie straciły na swojej funkcjonalności. Po ściągnięciu kół, należy je dokładnie oczyścić z wszelakiego brudu, nie wolno moczyć. Na kołach mogło zostać błoto, piasek, kawałki zeschłej trawy i inne zanieczyszczenia. Każdą oponę letnią należy włożyć w worek foliowy, by chronić ją przed ewentualnymi działaniami zewnętrznymi: zamoczeniem, przebiciem, zarysowaniem.

Pomieszczenie, w którym przechowuje się opony powinno być suche i zaciemnione. Sposób ułożenia opon letnich uzależniony jest od tego, czy są to same opony, czy też opony letnie założone na felgi. Opony letnie bez felg, stawiamy pionowo na bieżniku, ale przed tym by się nie deformowały, co miesiąc należy je przekręcać. Opony letnie założone na felgi układa się jedną na drugiej lub wiesza na specjalnych wieszakach. Producenci zalecają, by w tym przypadku przechowywać je z minimalnym ciśnieniem. Tak przechowywane opony letnie na pewno spełnią swoją funkcje w następnym sezonie. Niektórzy kierowcy mówią, że wymianą opon letnich na zimowe i odwrotnie, potem z przechowywanie jedne pary opon przez okres, w którym się nie jeździ, to same problemy.

Mówią tak ci, którzy nie zdają sobie sprawy, jak odpowiedni dobór opon do warunków atmosferycznych dalece wpływa na ich bezpieczeństwo oraz na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Jak wiele wypadków drogowych i kolizji następuje na skutek niewłaściwego ogumienia. O ile mniej byłoby ofiar śmiertelnych na drogach, gdyby wszyscy kierowcy zmieniali opony letnie na zimowe i odwrotnie. Niektórzy nie robią tego mówiąc, że to nabijanie kasy do portfeli producentom opon samochodowych, ale przecież właśnie w fabrykach produkujących opony letnie i zimowe przeprowadza się szereg prób uwzględniających różne rodzaje nawierzchni, różne warunki atmosferyczne i różne zachowania kierowców wykonujących manewry na drodze.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *